Sepetim
kundak nasil yapilir

Kundak Nasıl Yapılmalıdır?

Kundak Nasıl Yapılmalıdır? Bebekleri kundaklama çok eski yıllara dayanan ve bebeğin anne karnındaki rahatlığı hissetmesi için yapılan bir yöntemdir.

Yeni doğan bebeklerin uykuları sırasında istemsiz ani hareket yapmaları sonucu kendilerini uyandırmaktadırlar. Buna sebep olmamaları için bebeklerin istemsiz ani hareketlerini kısıtlamak için bebeklere kundaklama uygulaması yapılır. Bebeğin hareket alanı daraldığı için bebek kendisini anne karnında gibi hissetmektedir. Bu sebeple bebek kendisinde rahatlama ve güven duygusu hissedecektir. Bebek nasıl kundaklanır, bebek için kundağın faydaları nelerdir ve hangi tür kundaklama bebeklere daha uygundur gibi sorularınızın yanıtını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bebek Kundaklama Uygulaması

Bebeğinizi kundaklarken dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır. Öncelikle kundaklama işleminde kundak bebeğin üst tarafını sıkıca sararken alt taraf serbest kalmalıdır. Kundak işleminde önerilen bez ise müslin bezdir. Eğer müslin örtüsüne sahip değilseniz herhangi bir yumuşak ve ince bez kullanabilirsiniz.

Bebeği kundaklayacağız bezi masaya ve ya koltuğa serin ve örtünün üst ucunu katlayarak bezi ters üçgen hale getirin. Bebeği omzu kat yerine gelecek şekilde örtünün üzerine yatırın. Önce bir kol kundak beziyle dikkatlice sarılır. Bezin ucu bebeğin diğer taraftaki sırtına doğru sıkıştırılmalıdır. Kundak bezinin alt kısmı ise ön ve ya arka taraftan alt kısım serbest kalacak şekilde sabitlenir. Diğer kol ise aynı şekilde bebeğin diğer sırtına gelecek şekilde sabitlenmelidir. Kundak işlemi için önemli püf nokta üst kolların sıkıca sarılması alt tarafı ise ayakları için serbest olması gerekmektedir.

Bebek kundak nasıl yapılır sorusunun cevabından sonra kundaklama işleminin neden önemli olduğu sorusunu inceleyelim.

Bebek Kundak nasıl yapılmalıdır? Neden Önemlidir?

Doğumdan sonra ilk 3 ay hala hamilelik evresi kabul edildiği için kundaklama işlemi ile bebeğin harekete alanını kısıtlamak ve anne karnında gibi hissetmesi için kundaklama yapılmaktadır. Ayrıca bebeklerin ilk doğdukların istemsiz el ve kol hareketlerinden dolayı uyurken bir an uyanmamaları ve kendilerini rahat hissetmeleri için de kundaklama oldukça önemlidir. Bebeklere kundak nasıl yapılmalıdır, bebeğin uyku kalitesini de arttırmaktadır. Bu sayede hem bebekler rahat edecek hem de anneler rahat edecektir.

Yeniliklerden haberdar olmak için instagram sayfamızı takip edebilirsiniz @miniyase

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Worldwide shipping

Tüm Dünyaya Hızlı Gönderim

Tüm Türkiye’ye Hızlı Kargo

MNG ile Hızlı Gönderim

Organik ve doğal

Yumuşacık %100 doğal pamuk

100% Güvenli alışveriş

İyzico / Mastercard / Visa