Sepetim
kundaklama

Kundaklama Bebeğiniz için Neden İyidir?

Hapsedilmiş ve hareketsiz görünmenin aksine, çoğu bebek bir battaniyeye sıkıca Kundaklama yapılmış ve sarılmış olma hissini gerçekten sever. Bebeklerin kundakçılık sevgisinin nedeni ilk yaşam alanlarıyla ilgilidir. Anne içinde gelişen bebekler, dokuz ay boyunca rahmin sınırlarına sarılır – hepsi sıcacık ve sevimli. Demek onların bildiği bu ve alıştıkları da bu.

Odanın sıcaklık kontrolü mutlaka yapılmalı

Bir bebeğin vücudunun içindeki sıcaklığı ayarlaması mümkün değildir, bu nedenle ebeveynlerinin ona yardım eli uzatması ve ne çok sıcak ne de çok soğuk olduğundan emin olması çok önemlidir. Çok soğuk olmak bir bebek için tehlikelidir. Hoş ve sıcak olmaya o kadar alışkınlar ki, standartlarına göre üzerlerine serilen bir battaniye yeterli olmayacak. Bebekler için müslin battaniye ile kundak yapmanın faturaya uyduğu yer burasıdır. Aynı zamanda müslin örtü ve bebek müslin bez ile de kundak yapılabilmektedir.

Bunun tersi de bir husustur. Bebekler rahatlamakta zorlandıkları için bebek çok sıcak tutulmamalıdır. Aşırı ısınan odalarda, ellerini ve göğsünü bağlamadan bebeğin sadece alt bedenini kundaklayın veya kundaklamadan yapın. Temel olarak, oda 24 derecenin üzerindeyse kundaklama kaldırılabilir veya çok sıkı bağlanmayabilir. Yenidoğanların çoğu kundaklandıklarında serbest ellere sahip olmaktan hoşlanırlar, bu nedenle gevşek bir şekilde kundaklama veya sadece vücudun alt kısmı bir sorun haline gelmez.

Uyku yardımı için kundaklama en iyi yardımcıdır

Bir bebek iyi bir uykunun tadını çıkarırken ve her şey huzurlu ve rahat görünürken, aniden kollar çırpmaya başlar, bacakları tekmelemeye başlar ve bebek korku ve şaşkınlıkla ağlayarak irkilerek uyanır. Yenidoğanlar uzuvlarını tanımaz ve yine de kaslarını nasıl kontrol edeceklerini öğrenmek zorundadır. Ebeveynler bu gergin reflekslere birden fazla kez tanık oldular; normal bir olay olmasına rağmen çok sinir bozucu olabilir. Kundaklama bebeğin uzuvlarını nazikçe bağlar, böylece kendi kollarından korkmaz ve rahat bir uyku çeker.

Bir bebeği kundaklamak aynı zamanda çok fazla uyarılmanın duyularına girmesini ve bunaltılmasını engeller. Rahimde dokuz aydan sonra, çok sınırlı ses ve görüntü ile, bebeğin maruz kaldığı yeni duyusal deneyim, hızlı bir şekilde duyusal aşırı yüklenmeye yol açabilir. Onu doğru şekilde kundaklamak, bu ezici miktardaki hissin çoğunu engeller. Sesler ve görüntüler onu hala korkutsa da, dokunma hissi sadece sıcak battaniyeyle veya giydiği giysiyle sınırlıdır. Bu, sürprizleri azaltır ve stresten uzak, korunmuş ve rahat hissetmesine yardımcı olur.

Yaş büyüdükçe kundaklama yapılmamalı

Yaşamın ilk ayından sonra bebek kollarını ve bacaklarını daha iyi kontrol eder, iç sıcaklıklarını düzenlemede daha iyi bir iş çıkarır ve vücudunun kullanımını keşfetmekten keyif almaya başlar. Bu nedenle, bu yaşta kundaklama, yalnızca birkaç saatten fazla yatağa yatırıldığında olduğu gibi, tam uyku süresine ayrılabilir. Bu, şekerleme zamanında veya annesiyle “takılırken”, kundaktaki bebek battaniyesinin kollarından gevşetilmesi gerektiği anlamına gelir, böylece hareket etmesine ve keşfetmesine izin verilir.

İki ay sonra kundaklama kuralını ‘gevşetmeyi’ düşünebilirsiniz. Bazı bebekler sadece çırpınan kolları ve bacakları ile çok rahat değil, aynı zamanda en sıkı kundaktan bile kıpırdamak için onları kullanmaya başlar. Diğer bebekler kundaklanmaya o kadar alışırlar ki sütten kesme sürecini daha erken başlatmak daha kolay olabilir.

Kundaklamanın bebeğiniz için iyi olmasının pek çok nedeni vardır – rahatlık, sıcaklık, güvenlik – ve araştırmalar, iyi bir kundağın bebeklerin kendi kendine sakinleşmesine yardımcı olacağını göstermiştir. Bununla birlikte, bebeğiniz kundakla hiçbir şey yapmak istemiyorsa, lütfen unutmayın – bebekler benzersizdir!

Miniyase with Love

%100 Organik Doğal Pamuktan üretilen müslin örtü OEKO-TEX® Standard 100 ve GOTS sertifikasına sahiptir. Müslin Örtüler her kullanımda daha yumuşak hale gelecektir; ilk kullanımdan önce yıkamanızı tavsiye ederiz. 

Yeniliklerden haberdar olmak için instagram sayfamızı takip edebilirsiniz @miniyase

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Worldwide shipping

Tüm Dünyaya Hızlı Gönderim

Tüm Türkiye’ye Hızlı Kargo

MNG ile Hızlı Gönderim

Organik ve doğal

Yumuşacık %100 doğal pamuk

100% Güvenli alışveriş

İyzico / Mastercard / Visa