Sepetim
yenidoğan bebek kundaklama

Yenidoğan Bebek Kundaklama Nasıl Yapılmalı?

Bir bebeği, hareketi kısıtlamak için Yenidoğan Bebek Kundaklama M.Ö.4000 yıllarından beri uygulanmaktadır. Orta Asya’da Göç eden insanlar, bebekleri taşımak için sırt çantalı beşik tahtaları kullandılar ve böylece kundaklama uygulamasına başladılar. Göç nesilden nesile devam ederken kundaklama hayatlarının kalıcı bir parçası haline geldi. Kutsal Kitap dönemlerinde, yeni doğmuş bir bebek yıkanır, tuz ve yağla ovulur ve ardından şeritlerle sarılırdı. Bu, bebeği sıcak tuttu ve çocuğun uzuvlarının düz uzamasını sağlayacağı düşünüldü. 15. yüzyılın sonlarına doğru, bebekler hayatlarının ilk 8 veya 9 ayı boyunca kundaklandı. Bebek baştan ayağa keten bantlarla sarıldı ve başını sabitlemek için alnına ve omuzlarına bir sabitleme bandı takıldı. Bunun, bebeğin fiziksel deformite olmadan büyümesini sağladığı düşünülüyordu.

17. yüzyılda kundaklama konusunda fikir değişmeye başladı. Giderek daha fazla doktor ve cerrah, bir bebeği kundağa sımsıkı sarmanın düz uzuvların gelişmesine yardımcı olduğu fikrine itiraz etmeye başladı. Ve bebekler kundaklanıp uzun süre yıkanmadan veya rahatlatılmadan bırakıldıkları için (özellikle ıslak hemşirelerle), ihmal ile ilişkilendirildi. Bu duygu İngiltere’de başlayıp daha sonra Batı Avrupa’ya yayılarak büyüdü. 18. yüzyılın sonuna gelindiğinde, Batı dünyasında giderek daha fazla insan kundağı reddetti. Bununla birlikte, birçok Doğu ve kabile insanı, bu dönem boyunca kundağı kullanmaya devam etti.

Günümüzde Yenidoğan Bebeği Kundaklamak Nasıl Yapılmalı?

Bugün, kundaklama uygulaması tekrar gündeme geliyor. Doğumda ani hareket özgürlüğü bebek için üzücü olabilir. Modern kundağın arkasındaki düşünce, rahmin yakınlığını simüle etmesidir. 1990’ların başından beri, tıbbi araştırmalar bir bebeği sırtüstü yatırmanın ABÖS riskini azalttığını göstermiştir. Kundaklanmış bir bebek sırtüstü daha iyi uyur, bu nedenle yeni ebeveynlere kundaklama tavsiye edilmektedir. Kundaklama aynı zamanda yeni doğanların ürkme refleksleri ile kendilerini uyandırmalarını da engeller. Çalışmalar, kundaklanan bebeklerin iki ana etkisini tanımlamıştı: Daha az hareketle daha sakinler ve daha fazla REM uykusu alıyorlar. Ağlayan bir bebeği kundaklamak beyindeki kan basıncını ve basıncı düşürür ve her ikisi de sıkıntı başlangıcında yükselir. Sıkıntılı bir bebek kundaklandığında sakinleşir ve rahatlar. Bir bebek kundağa sarılıp omuzda dik tutulduğunda kolik hafifler, böylece yiyecek düzgün bir şekilde sindirilebilir. Bununla birlikte, kundaklanmış bir bebeğin, kısıtlı hareket nedeniyle asla karnı üzerinde uyumaya bırakılmaması gerektiğini unutmayın.

Etkili olması için, bebek uyurken müslin bebek battaniyesine sıkıca sarılmış olmalıdır. Modern kundaklama, pamuklu battaniyeler, pamuklu müslin örtü veya özel müslin bebek battaniyesi kundaklarında yapılır. Çok küçük bir bebek battaniyesi kullanılarak gevşek veya etkisiz bir sargı, huzursuz bir bebek tarafından başlatılabilir. Bu durumlarda, bebek battaniyesi bebeğin yüzünü kapatabildiği için ABÖS riski artar. Bir bebeği kundaklamak için çok ağır veya birden fazla bebek battaniyesi kullanıldığında da bir tehlike vardır. Bu, bebekte aşırı ısınmaya neden olabilir ve ABÖS riskini artırır. Bir bebek dönmeyi öğrendiğinde, ebeveynler kundaklamayı bırakmalıdır. Yuvarlanırken, bebeğin baş pozisyonunu ayarlamak için elini ve kollarını kullanması gerekir.

Bir bebeği kundaklarken dikkat edilmesi gereken birkaç şey vardır.

  • Sıkı kundaklama kalça displazisi riskini artırabilir.
  • Sıkı kundaklama, hayatı tehdit eden hipertermiye neden olabilir.
  • Bir çalışma, kundaklanmış bebeklerde solunum yolu enfeksiyonlarının gelişmesinde dört kat artış olduğunu gösterdi.
  • Bir çocuk doktoru, sıkıca sarılmış ve geleneksel beşiklere yerleştirilmiş bebeklerde başın oksipital yönünün düzleştiğini buldu.
  • Kundaklama, doğumdan sonra kilo kaybının uzun süreli iyileşmesi ile bağlantılı olabilir. Bunun, kundağın anne ve çocuk arasında cilt temasına izin vermemesinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Ciltten cilde temas, doğmanın stresini azaltır ve bebeğin vücut ısısının korunmasına yardımcı olur.
  • Kundaklama, anne ve bebek arasında daha az etkileşim olduğu için annelik davranışının zayıflamasına neden olabilir.

Kundaklama hala dünya çapında uygulanmaktadır, ancak bazı ülkelerde diğerlerinden daha fazla kabul görmektedir. Sanayileşmemiş kültürlerde hala daha fazla uygulanmaktadır, ancak ABD, İngiltere ve Hollanda’da biraz popülerlik kazanıyor gibi görünüyor. Her şeyde olduğu gibi, yeni doğmuş bir bebeği kundaklamak ebeveynin seçimidir. Çoğu hastane yeni doğan bebekleri kundakla sarar, bu nedenle bebeği sakinleştiriyor gibi görünüyorsa, bebek eve gittiğinde uygulamaya devam edilirse hayat çok daha kolay olacaktır. Kundaklamayı kolaylaştırmak için birçok bebek battaniyesi mevcuttur, bu nedenle sizin için en uygun olan bebek battaniyesini bulduğunuzdan emin olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Worldwide shipping

Tüm Dünyaya Hızlı Gönderim

Tüm Türkiye’ye Hızlı Kargo

MNG ile Hızlı Gönderim

Organik ve doğal

Yumuşacık %100 doğal pamuk

100% Güvenli alışveriş

İyzico / Mastercard / Visa